2021-uosius Seimas paskelbė Vytauto Mačernio metais. Duoklę poetui norime atiduoti ir mes, šį numerį dedikuodami ne tiek jo kūrybai, apie kurią jau daug parašyta, bet kūrybiškumui apskritai.
Kurdami šį numerį kėlėme sau iššūkį – pakalbėkime apie kūrybiškumą atvirai ir išsamiai žurnale, kuriame kadaise paskelbta pati pirmoji gimimo šimtmetį mininčio Mačernio publikacija.
„Ateities“ įsigijimo vietos: https://ateitieszurnalas.lt/zur…/ateities-platinimo-vietos/
Naujausiame žurnale „Ateitis“ Karolina Sadauskaitė kviečia patyrinėti Vytauto Mačernio gyvenimą ir kūrybą, ir atsakyti į klausimą, kodėl ji įkvepia šiandien? Savo mintimis dalinasi pašnekovės: rašytoja Aldona Ruseckaitė, Vilniaus jėzuitų gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Gabrielė Kutelytė-Savickienė ir Juozo Girniaus moksleivių ateitininkų kuopos narė Elena Nedzinskaitė.
Rūta Pilkytė kalbasi su Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro vyriausiuoju dirigentu ir meno vadovu Modestu Pitrėnu. Jis sako dažnai savęs klausiantis, kas yra stipriau: grožis ar bjaurumas, ir linki kiekvienam surasti kalbantį, provokuojantį grožį, o ne kaip katinui plačiomis akimis žiūrėti ir nieko negalvoti.
Karolinos Sadauskaitės kalbinama skulptorė Ksenija Jaroševaitė mano, kad „menas gražus, kai jame yra tiesa“. 2005 m. šiai menininkei įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija už krikščioniškojo dvasingumo tradicijos įprasminimą skulptūroje. Apie skulptūras mieste, kūrybos kelią ir įkvėpimo paieškas – pokalbyje su skulptore.
Marija Zaleskytė kalbina savo močiutę Aldoną Dapkutę – dailės terapeutę, kuri yra viena iš šios profesijos įkūrimo Lietuvoje pradininkių. A. Dapkutė siūlo dailės terapiją patirti kiekvienam, nes tai nėra vien tik gydymas ar problemų sprendimas, tai – asmenybės augimas, stiebimasis, kaip kad stiebiasi augalas ar medis siekdamas dangaus.
Kūrybiškiausių knygų dvyliktukas kasmet sulaukia susidomėjimo ir dažnai suprantamas kaip literatūrinės kokybės matas. Kokios knygos į dvyliktuką pateko 2020-aisiais? Karolinos Bagdonės tekste savo mintimis dalijasi atrankoje dalyvavę Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkai: dr. Elena Baliutytė, Greta Štikelytė, Saulius Vasiliauskas.
Aušra Čebatoriūtė apie liejimą akvarele, vietą bei laiką kūrybai ir kitus kūrybinio proceso subtilumus klausia iliustratorę, Vilniaus raj. mokyklos „Forvardas“ mentorę Gabrielę Penčylaitę. Gabrielė drąsina sakydama, kad kūrybiškumu pasižymi kiekvienas – tai tarsi raumuo, kurį galima treniruoti – o įkvėpimas ateina bedarant.
Naujausiame „Ateities“ numeryje taip pat rasite Guodos Kliučinskaitės pokalbį su Vilhelmina Raubaite-Mikelioniene, buvusia ilgamete Jaunųjų ateitininkų sąjungos valdybos pirmininke, kuri net dvidešimt penkias savo vasaras dovanojo jaunųjų ateitininkų stovykloms Berčiūnuose. Pasak Vilhelminos, stovyklos – tai ilgos charakterio ugdymo pratybos.
Vytautas Raškauskas žurnale pristato pianistą, vargonininką, muzikologą, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės narį Leonidą Melniką, kuris dalijasi mintimis apie savo gyvenimą, kūrybinius kelius ir širdžiai mylimiausią Vilniaus vietą.
Peruvietis ir lietuvė, Vilniuje sukūrę ekologišką ūkį „Heart Made Farm“, džiaugiasi aplink juos besikuriančia bendruomene – rašo Goda Kotryna Jokubauskienė. Jos istorijos herojai Kristina ir Diego džiaugiasi jų gyvenimus pakeitusia veikla ir vilniečius kviečia jungtis prie jų ūkio bendruomenės. Smalsu, kaip gimė tokia idėja ir kaip ji pildosi šiandien? Kristina ir Diego apie viską pasakojo nuo pradžių.
Neringa Micutaitė kalbasi su organizacijos „Ne imti, bet duoti“ savanore Simona Burbulyte. Simona padeda mokytis vaikams, augantiems vaikų globos namuose, socialinę riziką patiriančiose šeimose, taip pat prisideda prie „Vaikų linijos“ veiklos – vaikams ir paaugliams telefonu teikia anonimišką emocinę paramą. Mergina savanorystę vadinasi didžiausiu savo gyvenimo nuotykiu.
Ignas Stanevičius užrašė Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo vargdienių seserų vienuolijos sesers Daivos Kuzmickaitės prisiminimus apie 90-ųjų ateitininkus, atkūrusius ateitininkiją Lietuvoje. Ses. Daiva Kuzmickaitė kviečia nusikelti į vėlyvojo sovietmečio Marijampolę, susipažinti su pirmosiomis ateitininkų veiklos apraiškomis.
„Ateities“ bendradarbė JAV Ramunė Kubiliūtė savo tekstą skiria prisiminti išeivijos poetę Juliją Švabaitę-Gylienę, šiemet minint jos gimimo jubiliejaus šimtmetį. Julija Švabaitė-Gylienė buvo premijuota poetė ir rašytoja, literatūros kritikė, gimusi ir augusi Lietuvoje, o vėliau karo nublokšta į Australiją ir Šiaurės Ameriką. Jauna poetė pirmąsias eiles išspausdino žurnale „Ateitis“, o šiandien jūsų dėmesiui žurnale vėl skelbiame kelis jos eilėraščius.
Įdomaus skaitymo!
—
„Ateities“ įsigijimo vietos: https://ateitieszurnalas.lt/zur…/ateities-platinimo-vietos/