Žurnalo „Ateitis“ gegužės mėn. numeryje – temų įvairovė: išeivijos lietuvių kūrybingumas ir duoklė Lietuvos istorijai, Steigiamojo Seimo šimtmečio jubiliejus, vaikų ugdymo subtilybės karantino metu, pagalba vyresnio amžiaus žmonėms ir daug kitų istorijų, kurios džiugina širdį.
Viršelį puošiantys Rūta ir Justinas Jarusevičiai sako: didžiausia svajonė – kad šeimos gyvenimas gerai klotytųsi, kad galėtume vienas kitą suprasti, palaikyti, kad namai būtų tvirtovė. Su gydytoja Rūta ir teisininku Justinu kalbamės apie šeimą, profesinį gyvenimą, pasirinkimus ir svajones.
Brolis salezietis Vytautas Markūnas tekste Pasiklydę ugdymo džiunglėse rašo apie karantino meto iššūkius: „Nebėra kur padėti vaikų! Būdavo, palieki stovykloje <…> ir mėgaujiesi tyla ir ramybe… O dabar? Prieš akis didelis iššūkis – 2020-ųjų vasara. Bet dabar svarbu nuspręsti – rinktis laikyti iššūkius tiesiog kančia ar… galimybe?“
Žurnale „Ateitis“ taip pat rasite ir pašnekesį apie savanorystę „Sidabrinėje linijoje“, kuri skirta vienišumą, atskirtį, bendravimo trūkumą patiriantiems vyresnio amžiaus žmonėms. Kaip šiuo laikotarpiu gyvena žmonės, turintys bene mažiausiai judėjimo laisvės, ir kaip savanoriams sekasi megzti naujas pažintis su vyresne karta? „Sidabrinės linijos“ savanorė dalinasi atradimais: žmonės nori savanoriauti tolimuose kraštuose, keisti pasaulį svetur, bet iš tikrųjų pradėti galime ir savo kieme.
Žurnale prisimenami ir prieš šimtą metų įvykę Steigiamojo Seimo rinkimai, kuriuos kalbinama istorikė Vilma Akmenytė-Ruzgienė pristato taip: anuomet įvykę Steigiamojo Seimo rinkimai Lietuvą įrašė į demokratiškiausių pasaulio valstybių gretas. Pasak istorikės, rinkimų laukta su dideliu optimizmu ir viltimi, todėl balsuoti susirinko tiek žmonių, kad nepriklausomos Lietuvos istorijoje tokio skaičiaus daugiau pakartoti nepavyko.
Ignas Kriaučiūnas svarsto, kaip ir kodėl būti eiliniu: „Asmeninis prisipažinimas sau, kad gyvenime esi dar tik eilinis, leidžia jaustis „savo vietoje“, jauno žmogaus vietoje. Taip, tu dar mažai temoki, gyvenimo pasirinkimuose darai klaidų, bet tai yra normalu, nes tu oficialiai esi eilinis. Ir įdomus dalykas: žemiau eilinio nieko daugiau nėra, tad nėra ko ir prarasti. Kelias tik vienas – pirmyn!“
„Gamtos ir tiksliųjų mokslų pažangos kontekstuose tikėjimas patiria iššūkį. Mokslo duomenis galima panaudoti ir teizmo, ir ateizmo argumentacijai, ir ateizmas šią stiprią kortą neretai panaudoja savo tikslams“, – rašo literatūrologė Dalia Čiočytė, ieškodama tikėjimo ir proto sąsajos Adomo Jakšto-Aleksandro Dambrausko mokslinėje mintyje ir poezijoje. Pasak jos, mokslinis A. Jakšto mąstymas pasižymi ryškia pastanga sieti tikėjimą su racionaliosiomis suvokimo galiomis.
Naujame „Ateities“ numeryje pristatome pokalbį su Gintare Daulyte – dvidešimt trejų metų antros kartos lietuve iš Čikagos, kuri šiemet pelnė Baltijos studijų apdovanojimą už geriausią baigiamąjį darbą apie Lietuvos tremtinius. Pašnekovę kalbiname apie šį jos darbą, gyvenimą išeivijoje, lietuviškos tapatybės paieškas bei keliones į Lietuvą.
Laurynas Būda rašo, kad prieš metus iš gyvenimo pasitraukus mamai, gyvenimas pasidarė sunkiai pakeliamas, tačiau vaikinas pamažu atrado būdą išspręsti šį sunkumą, ir vėl džiaugtis gyvenimu: „Suprantu, kad būtent kalbėjimas su draugu, psichologu, Dievu ar tiesiog užlaikytų jausmų paleidimas į feisbuką yra tai, kas neleido man pasiduoti ir padėjo pakilti iš nevilties, kai nebežinojau, kaip toliau gyventi. Todėl mokausi apie sunkumus kalbėti daugiau bei atviriau.“
Ramunė Kubiliūtė kalbėjosi su kantatos „Dainuojanti revoliucija“ kūrėjais. Penkių dalių kantata apie Lietuvos kelią į nepriklausomybę prieš penkerius metus pirmąsyk atlikta dešimtojoje Šiaurės Amerikos dainų šventėje Čikagoje. Nemažai ir šiandien ją tebedainuojančių, tad minėdami kūrybos projekto premjeros penkmetį, skelbiame pokalbį su jo kūrėjais Rugile Kazlauskiene ir Kęstučiu Daugirdu.
Žurnale pristatoma būsima paroda, skirta Šalkauskių giminės fotoarchyvui – ją nuo birželio 5 d. bus galima pamatyti Molėtų rajono Alantos dvare, kur pernai buvo įkurtas „Palaimintojo Teofiliaus Matulionio muziejus“. Apie parodą, kuri pavadinta „Šalkauskių giminės archyvai – aversai ir reversai“ klausiame retenybes išsaugojusią profesoriaus Stasio Šalkauskio marčią Ritonę Šalkauskienę, ir parodą rengusį jos kuratorių Vaidotą Žuką.
Pristatydamas skaitytojams savo gamtos fotografijas, kuriose rasime įvairiausių Lietuvos miškų gyvūnų, Vaidas Karpavičius rašo: „Daug kas galvoja, kad gamtos grožis, įdomybės yra tik už jūrų marių, kažkur labai toli. Tai netiesa. Pas mus gamta tiesiog pavydėtinai turtinga, tik dažnas to nepastebi.“
Psichologas Antanas Mockus svarsto, ar krikščioniui reikalingas psichologas? Krikščioniškoji teologija tikinčiajam suteikia galimybę įvairias patiriamas būsenas vertinti nebūtinai kaip sutrikimą, bet veikiau kaip progą vienytis su Kristaus kančia – kaip dvasinio augimo potencialą. Todėl kyla klausimas, kada dvasines kančias vertinti kaip paspirtį brandai ir augimui, o kada kreiptis psichologo ar psichoterapeuto pagalbos.
Izabelė von Gravrock tekste Kasdienė šventųjų mistika – šv. Ignacas Lojola apibendrina: žvelgiant į šventųjų gyvenimus prieš galybę metų bei tikinčiuosius šiomis dienomis, galima teigti, jog kiekvienas turi unikalų kelią pas Dievą, tačiau mus visus vienija malda.
Žemyna Lukoševičiūtė klausia, už ką gi mums kovoti ir apibendrina – mes bijome tiek daug dalykų: bijome kalbėti, bijome įvairių kasdienių žodžių, tokių kaip psichologas ar psichoterapeutas, bijome net pripažinti, kad bijome. Taip apsistatome sienomis, kurios apsunkina gyvenimą, ir kurias norisi išmokti nugriauti – už tai ir verta kovoti.
Žurnalo „Ateitis“ gegužės mėnesio numerį kviečiame įsigyti Katalikų pasaulio knygynuose Vilniuje ir Šventojo Kazimiero knygyne Kaune – arba prenumeruoti svetainėje ateitieszurnalas.lt, skiltyje „Prenumerata“.