Kristina Ušackienė: „Kai miršta artimas, kažkokia mano dalelė irgi miršta“

Kristina Ušackienė yra sveikatos psichologė, kuri konsultuoja vaikus, paauglius, suaugusius ir poras. Psichologė veda asmeninio augimo seminarus, skaito paskaitas, domisi auklėjimo bei santykių temomis. Šįkart mūsų pokalbis pasisuka gedėjimo tema. Gedėjimas yra natūrali būsena, su kuria susiduria visi, todėl svarbu žinoti, kaip palengvinti šį periodą.

Kokios yra gedėjimo stadijos?

Apie tai labai daug kalbėjo psichiatrė Elisabeth Kübler-Ross. Pirma yra šokas ir neigimas, nes labai sunku suvokti patį mirties faktą. Mūsų smegenys linkusios apsaugoti mus, todėl negali iš karto priimti visos informacijos, tam reikia laiko. Kitos stadijos – depresijos, liūdesio, skausmo, pykčio, derėjimosi fazė. Pavyzdžiui, depresijos ir pykčio fazės gali kaitaliotis arba eiti kartu – kai žmogui liūdna, bet taip pat ir pikta. Esant pykčio stadijai, pyktis gali būti tiesiogiai nukreiptas į mirusįjį, jam užduodami klausimai: „Kodėl tu palikai, kodėl dabar taip sunku?“ Pyktis gali būti platesnis galvojant, kodėl tai atsitiko būtent man. Gali kilti pyktis ant Dievo. Derėjimosi fazėje vyksta darbas su savo kaltės jausmu, mąstoma, kad, jeigu būčiau neišėjusi, gal būčiau išgelbėjusi jį ar ją, iškvietusi greitąją pagalbą. Daug galvojama, kad galbūt buvo galima kažką pakeisti. Galiausiai ateina pripažinimas ir susitaikymas. Susitaikymas yra, kai išmokstama gyventi be mirusio asmens.

Kiek įprastai trunka kiekviena iš gedėjimo fazių?

Pirmiausia, gedėjimo procesas yra labai individualus ir jį sunku apibrėžti labai tiksliai. Negalima tiksliai pasakyti, kiek gedėjimo fazės trunka, nebent apytiksliai. Šokas trunka nuo kelių valandų iki kelių dienų ar net poros savaičių. Depresijos, pykčio fazės gali trukti iki pusės metų ar aštuonių mėnesių. Po maždaug aštuonių mėnesių galima pastebėti susitaikymo požymius. Mano patirtis tokia, kad jeigu miršta labai artimas žmogus, tai tikėtina, jog visus metus bus gedulas. Taip prasisuka visi kalendoriniai metai: pirmos Kalėdos, Velykos, gimtadienis, atostogos be to žmogaus. Atrodo, žmogus lyg ir ramiau gyvena, bet reikšminga data priverčia vėl patirti nemalonius jausmus. Laikomasi nuostatos, kad normalu gedėti nuo metų iki dvejų. Jei gedėjimas trunka trejus, ketverius metus arba dar ilgiau, jau galima galvoti, kad žmogus kažkur užstrigo, kažkurios fazės nepraeina.

Tai tik straipsnio ištrauka. Visą svetainės turinį gali skaityti tik registruoti žurnalo prenumeratoriai. Norite skaityti visą straipsnį? Prisijunkite arba Užprenumeruokite el. žurnalo versiją
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.